campus, canvas, çerçeve, college, dekorasyon, dormitory, duvar, fotoğraf, kamera, kampüs, kanvas, kolej, oda, okul, print, üni, üniversite, yurt -

Yurt Odanızda Eviniz Gibi Hissetmenin Yolları

Takvim yaprakları Eylül'e döndüğünde, okulu düşünmenin vakti gelip çatmıştır. Evet program çizelgeniz hazır, ancak nerede yaşayacağınıza karar verdiniz mi? Yaşadığınız aynı şehirde bir okula gitmiyorsanız eğer, okul kampüsünde veya bir yurtta kalacaksınız büyük ihtimalle demektir. Üniversite yurtları, monoton sıkıcı alanlar olmak zorunda değildirler. Kalacağınız yurt odasını dekore edebilir, ve eviniz gibi hissetmenize yardımcı olabilirsiniz.

Cansız Odaya Hayat Getirin

Yıl sonu kuralı olarak, çoğu okul öğrencilerinin bütün eşyalarını yurttan çıkarmalarını istemektedir. Bu düşüncenin yeni okul yılına başladığınızda sizi korkutmasına izin vermeyin. Kampüse veya yurta vardığınızda, cansız odanıza hayat vermek çok fazla zamanınızı almayacaktır. Yeni göreviniz için size lazım olacak bir kaç şey:

- Mantar Pano

- Çerçeve

- Beyaz yazı tahtası (whiteboard)

- Beyaz yazı tahtası kalemi (whiteboard marker)

- Yapıştırıcı malzemeler. Okulun yönetmeliklerine göre check etmenizde fayda var. Kurallarına uyduğunuza emin olun.

- Kim olduğunuzu ve sizi yansıtacak dekoratif malzemeler. Yılboyunca çeşitli misafirleriniz olacağı için olabildiği kadar keyifli malzemeler olmasına çalışın.

Duvar dekorasyonu kitinizi bir koli içerisine paket edin. Böylece tek bir seferde kaldırabilirsiniz. Konsantre olamayacağınız şekilde alanı meşgul etmeyin. Sezonluk ve özel durumlar için değiştirebileceğiniz kolay kullanılır malzemeleri de katmayı unutmayın.

Duvarlar Dekore Edebileceğiniz Tek Yer Değildir

Kişisel zevkinizin duvar ile son bulmasına izin vermeyin. Odanın diğer bölümlerine devam etmesine izin verin.

- Yatağınızın altında dekoratif kasalar ile kreatif ve fonksiyonel saklama alanları yaratın.

- Çeşitli yastıklar ile ve hatta arzu ederseniz bir tente ile yatağınıza can verin.

- Odadaki ışıklandırmayı düşünün.

- Çamaşır sepetinize farklı bir renk ile ayırtedilebilir bir özellik katın.

 

Banka Soymadan Yurt Odanızı Parlatın

Üniversite demek, ilk defa dünyayı ebeveynleriniz olmadan deneyimlemek demek. Ve aynı zamanda dar bir bütçeyi de yönetme becerisine sahip olabilmek demek. Evet, market alışverişi yapmanız gerekiyor, ama aynı zamanda hayattan ve odanızdan keyif almak istiyorsunuz.. Bunun için banka soymanıza gerek yok.  

- Eliniz azıcık becerikli olsun. Yurtta kalmaya başlamadan önce DIY (kendin yap) projelerde arkadaşlarınızla biraz çalışın ve alanları dekore edin. Böylece el becerilerinizi geliştirmiş olursunuz.

- Ne alırsan X TL'lik dükkanlara dadanın. Mutfağınızı, banyonuzu dekore edecek onlarca güzel, işe yarayan malzeme bulacağınıza eminiz. 

- Oda arkadaşınızla konuşun. Odaya neler getireceklerini görün. Böylece bazı büyük eşyaları paylaşabilirsiniz.

- Yeni mekanınıza ev dokunuşu getirebilmek için kameranızı yanınızda getirin. Gittiğiniz her yerde fotoğraf çekin. Sadece duvarlar ile sınırlı değilsiniz. Öteki yerleri de dekore edebilirsiniz.

Kişisel Dokunuşunuzu Oda Arkadaşınızla Paylaşma Sorunsalı

Bazı okullar, öğrencilerinin aynı odayı arkadaşlarıyla paylaşmasına izin vermektedir. Eğer böyle bir imkanınız varsa, genel mekanları dekore ederken oda arkadaşlarınızla karşılıklı fikirbirliğine varmanız önemli.

- Maliyeti paylaşın.

- Herkesin ortak temada fikir birliğine vardığına emin olun. Bu alışverişinizi kolaylaştıracaktır.

- Odanıza resimler koyun, ancak sınırlayın. Diğer arkadaşlarınızın da kendisini ifade etmesine olanak tanıyın.

Oda arkadaşınızla olabildiği en kısa sürede kontakt kurun ve dekorasyon için fikrini alın. Güzel bir dostluğun kıvılcımı olabilir.

Yurt odanızı eviniz gibi hissetmenizde yardımcı olmaya hazırız!


0 yorum

Yorum bırakın

Yorumlarınız yayınlanmadan önce onaya sunulmaktadır.