canvas, cep, düzenleme, edit, foto, fotoğraf, IOS, Iphone, kanvas, phone, photo, photography, telefon -

Telefonunuz ile Nasıl Daha İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Hayat sürprizlerini bize hazırlarken, bu yolculuk sırasında önemli anları akıllı telefonumuz ile yakalamaya çalışıyoruz. Cep telefonları yüksek kaliteli imajları yakalama imkanına kavuştuğundan bu yana, hiç birimiz telefonla fotoğraf çekmenin rahatlığını yadsıyamayız.

Son iOS 10 güncellemesiyle birlikte, çekmiş olduğunuz fotoğrafları hızlı ve kolay bir şekilde direkt olarak Iphone'unuzun editöründen düzeltebilirsiniz. Halihazırdaki temel düzenleme araçlarıyla fotoğraflarınızın kalitesini yükseltebilirsiniz.

Telefonunuzun kamerasından maksimum verimi alın. Adım adım rehberimiz sayesinde ortalama bir fotoğrafı, nasıl daha baskıya değer bir fotoğraf haline getirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Iphone Fotoğraflarınızı Nasıl Düzenlersiniz

Adım 1: Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı açın. Biz bir gezi sırasında çekilmiş fotoğrafı kullanacağız. Iphone fotoğraf düzenleyiciyi açmak için fotoğrafın altındaki kırmızı yuvarlak içine alınmış düzenleme kaydıraçları dediğimiz "editing slider" düğmesine tıklayın.

Adım 2: En soldaki "cropping tool" dediğimiz kesip-biçme düğmesine tıklayın. Fotoğrafımızdaki konu sanki biraz çarpık duruyor. Bunu gidermek için biraz döndürmek istedik. Parmağınızı fotoğraf üzerinde kaydırarak derecesini ızgaraya göre (grid) dik konuma gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Adım 3: Fotoğrafınızın kadrajını ekrandaki kutucuğu (box) iki parmağınızla kısarak veya büyülterek istediğiniz gibi ayarlayınız. Biz diğer palmiyenin dallarını kadrajdan çıkartarak ayarlamak istedik ki kadrajımızın odak noktasında palmiye olsun.

Adım 4: En alttaki ayarların en sağında bulunan ayar düğmesi Işık ayarıdır (Light). Bu ayarla oynayarak Iphone fotoğrafınızın patlamasını sağlayabilirsiniz! Bu ekrandan fotoğrafınızın ışık, renk ve S&B (Siyah ve Beyaz) ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Adım 5: Işık ayarında bulunan en sağdaki aşağı yön ok tuşuna tıklarsanız, pozlamadan (exposure) ışık ayarına (highlight) gibi bazı ışık ayarları seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Manuel olarak pozlama ayarını düzenleyerek, fotoğrafımıza biraz daha ışık katalım. Kırmızı çizgiyi soldan sağa kaydırarak bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Adım 6: Orijinal çekilen fotoğrafta kadrajdaki ışıklı bölümler (highlights) tam olarak yakalanamamıştı. Fotoğrafa bunu tekrar geri kazandırabilmek için sola ve sağa doğru kaydırarak ideal ayarı bulmaya çalıştık. Önce sola doğru kaydırdık. Ancak gördük ki yaprakların köşeleri çok belirsizleşti, biraz daha oynayarak mükemmel ayarı bulmaya çalıştık. Bu ayarlarla mümkün olduğu kadar oynamayı unutmayın!

Adım 7: Iphone fotoğraflarınızın biraz daha zengin ve canlı gözükmesi için doygunluk (saturation) krikosunu kaldırmalıyız. Gerçek hayattaki su biraz daha açık mavidir, ve ayrıca adadaki bitkilerin renklerini de biraz daha kendilerine getirmek istedik. Orijinal fotoğrafta çok dikkat çeker değildi, biz de doygunluğu arttırarak fotoğrafın ana özelliklerini daha da belirginleştirdik.

Adım 8: Fotoğrafınızın parlaklık (brightness) ve kontrast (contrast) filtreleriyle de oynayabilirsiniz. Fotoğrafımıza biraz daha boyut katabilmek adına biraz daha kontrast katmak istedik ki fotoğrafımız cansız gözükmesin.

Sonuç: Orjinal fotoğrafın ve düzenlenmiş fotoğrafın yanyana durduğu kıyaslama ile geldiği nihai sonucu görebilirsiniz.

5 dakikadan daha az bir sürede, fotoğraflarınızı her Iphone ile birlikte gelen temel düzenleme özellikleri ile daha iyi bir fotoğrafa dönüştürebilirsiniz.

Artık Instagram oyununuz sizin için asla aynı olmayacak!

----------------------------------------------------------------------------------------------

Iphone fotoğraflarınızı daha da mı üst düzeye taşımak istiyorsunuz? Mobil telefonlarınız ile çekmiş olduğunuz fotoğrafların düzenlemesini sizin için yapıyoruz ve duvarınıza yakışacak galeri kalitesinde bir sanat eserine dönüşmesine yardım ediyoruz.

Iphone baskı seçenekleri ile kişiselleştirilmiş sanat eserinizi yaratabilirsiniz!


0 yorum

Yorum bırakın

Yorumlarınız yayınlanmadan önce onaya sunulmaktadır.